מה עוזר להתמודד עם מצב

זה לא קל להסתגל בבת אחת למצב פיזי ונפשי חדש. הנחיות ודיווחים בלתי פוסקים ומשתנים לגביי הקורונה והשינויים במציאות היומיומית שלנו עלולים לגרום לתחושות חזקות של חרדה ובלבול. עם זאת, יש מה לעשות בכדי להקטין את תחושות הלחץ, אי הודאות ואובדן השליטה שאנו חווים. עכשיו, יותר מתמיד חשוב שנדאג לעצמנו ולבריאות הנפשית שלנו.

 

אז מה יכול לעזור לנו?

 

 

 1. פגישות טלפוניות או דיגיטליות עם רכזת עמיתים ואנשי המקצוע הנוספים שמלווים אותנו. אפשר לעשות גם שיחות וידאו בוואטסאפ, פייסבוק וסקייפ.

 2. להשתמש בקווי סיוע טלפוניים או אינטרנטיים כשאנו מרגישים שאנו צריכים תמיכה מיידית

 3. פנייה לטיפול נוסף- אם אתם מרגישים מצוקה נפשית לאורך זמן. ישנם מטפלים שמקיימים פגישות בפלטפורמות דיגטליות (וואטסאפ, פייסבוק, סקייפ).

 4. לבקש מרשמים לתרופות הקבועות שלנו ל3 חודשים לפחות (ניתן לעשות באינטרנט או טלפוני). אם חוששים לצאת מהבית, ניתן להשתמש בשירות משלוחים של בתי המרקחת או בעזרה של מתנדבים.

מידע על קווי סיוע ואפשרויות טיפול תחת לשונית -מי יכול לעזור


 

 1. המוח שלנו מחווט להתנהל בשגרה. יהיו לנו כמה ימים קשים בהסתגלות למצב החדש ולכן חשוב לבנות שגרת יום קבועה. אנחנו צריכים תכנון: לרשום לא יותר מארבע-חמש משימות שאנחנו רוצים להשלים וממש בכל יום לעשות סדר יום מלא. שעות קימה ושינה, מקלחת ובישול ארוחות, לקרוא ספר ועוד.

 2. להכין רשימה של דברים לעשות דברים בבית שלא מספיקים ביום יום- לסדר ארונות, לעשות תיקונים בבית, לסדר את התיקיות במחשב. לעשות כל יום משהו אחד.

 3. להכניס לשגרה היומית פנאי משמעותי. לקרוא ספרים ומגזינים, לחזור לתחביבים ישנים או למצוא חדשים. להרשם לקורסים מקוונים, לשמוע הרצאות ופודקאסטים.

 4. להכניס לשגרה היומית פעילות גופנית. ישנם המון סרטונים ביוטיוב

ריכזנו מידע והמלצות לפעילויות תחת לשונית- מה מעניין לעשות בבית 

 1. שמירה על רשת חברתית קיימת מייצרת עבורנו תחושה של שגרה נורמטיבית ומספקת לנו אפשרות לשתף במה שעובר עלינו ומקלה על המתח. אפשר לשמור על קשר בטלפון, בהודעות או בשיחות ברשתות החברתיות. תחלקו מידע מהימן שמצאתם עם אחרים, זה יכול לעזור גם להם להתמודד עם תחושות החרדה.

 2. להעזר בתמיכה של מתנדבים. אפשר להעזר ברכזת עמיתים לשם כך וגם בימים אלו פועלים מגוון מוקדים ומתנדבים המסייעים לאוכלוסייה הכללית להתמודד עם המצב הקיים.

 3. להצטרף לקבוצות תמיכה דיגטליות וקבוצות פייסבוק. זה מחזק את תחושת השייכות שלנו ומפיג את תחושת הבדידות. כשיש עוד אנשים שנמצאים באותה סיטואציה זה גורם להרגשה טובה יותר וסף החרדה פוחת.

ריכזנו מידע רלוונטי למי אפשר לפנות בלשונית- מי יכול לעזור


 

 1. לשמור על פרספקטיבה חיובית: לקחת נשימה ארוכה ולהזכיר לעצמנו שרוב האנשים שידבקו בוירוס יחוו רק סימפטומים קלים. שהגורמים הרפואיים מפתחים ומגדילים את המענים הנחוצים לאנשים שיצטרכו טיפול רפואי.

 2. מחקרים רבים מדגישים את היתרונות של מדיטציה להרגעה, חיבור לעצמנו ותחושה של קרקוע. נסו לעשות כמה דקות של מדיטציה בכל יום. אפשר למצוא מגוון מדיטציות קצרות ביוטיוב ובאפליקציות חינמיות.

 3. מיינדפולנס- לתרגול מיינדפולנס השלכות חיוביות בהתמודדות עם אתגרי התקופה וביניהן חיזוק עוצמות נפשיות, האפשרות לשנות הרגלים, מעבר להתנהגות מיטיבה ואף חיזוק המערכת החיסונית הגופנית והנפשית. יוסף עמרני, רכז עמיתים כתב עבורכם מסמך נהדר ומפורט –"מיינדפולנס בימי קורונה" משולב עם הצעות לתרגילים. המסמך המלא מצורף.

 4. להקשיב למוסיקה שאתם אוהבים, לרקוד ולשיר בקולי קולות.

 5. לסיים כל יום במחשבה על משהו אחד טוב שקרה לי היום. זה יכול להיות אפילו רגע.

 6. לעשות מקלחת או אמבטיה חמה עם שמנים ארומטיים כגון לבנדר יכולה להקל על תחושות של מתח וחרדה.

 7. לצפות בסרטונים שמצחיקים, סטנדאפ, וקומדיות. הומור זה בריא.

 8. לנסות לראות סיטואציות בפרשנות חיובית - לנסות להתמקד בצדדים החיוביים ולא בשליליים. לדוג': בעקבות המצב נפתחו המון הזדמנויות ללמידה מקוונת חינמית של קורסים שמעניינים אותי ואחרת לא הייתי יכול להרשות לעצמי.

 9. לצפות בסרטונים ולקרוא מאמרים של פסיכולוגיה חיובית, התפתחות אישית והעצמה. מחשבה מייצרת מציאות.

ריכזנו לכם המלצות רלוונטיות בלשונית -מה מעניין לעשות בבית.


 

 1. לצמצם את צריכת המידע שלנו. החשיפה וההצפה בסיפורים ובתיאורים מגבירה את רמת החרדה והדאגה שלנו. עדיף להתעדכן פעמים ספורות ביום באתר משרד הבריאות או באתרים מהימנים אחרים מאשר לצפות כל היום בטלויזיה.

 2. לוודא שהמידע שאנו צורכים מהימן. יש הרבה מידע מוטעה שמופץ (לעיתים גם על ידי רופאים שאינם מומחים) עלינו להשאר בגישה ביקורתית ולא להקשיב להודעות שרצות בוואטסאפ, ובמדיות החברתיות או דברים ששמענו מחברים ובני משפחה.

 3. לשמור על ההנחיות של משרד הבריאות ולעזור לבריאות שלנו ושל הסובבים אותנו .

מידע נוסף בלשונית מה חשוב לדעת.

כולנו חווים תחושות קשות בעקבות המצב. תחושות אלו הם נורמליות לחלוטין וכדאי להבין שהן משותפות לרוב האנשים. אנחנו יכולים להתבונן עליהן, להרגיש שאנחנו לא לבד בתחושות הללו, לנשום, ולעזור לעצמנו להתגבר עליהן על ידי שימוש בהמלצות המפורטות כאן.

תגובות נפשיות ופסיכולוגיות בעקבות התפרצות הקורונה/ מתוך המאמר בריאות נפשית וההיבטים הפסיכולוגיים של הקורונה- סיכום: קרן ברקת, פקע"ר.

בכל מגיפה אינדיבידואלים חוששים ולחוצים, אלו מספר תגובות נפוצות:

פחד לחלות ולמות.

המנעות מלגשת למקומות שמציעים טיפול מחשש ששם ידבקו מאחרים.

חשש לאבד את מקום העבודה.

חשש לשהות בבידוד ובעקבותיו דחייה חברתית מפני שמקושרים לנגיף (וגזענות כלפי אנשים שמגיעים ממקומות נגועים.)

תחושת חוסר שליטה, קושי להגן על מי שאוהבים ופחד לאבד אותם.

חשש להפרד מאנשים מוכרים עקב הבידוד.

עקב בידוד ממושך- תחושת חוסר שליטה, שעמום, בדידות ודכאון.

באופן ספציפי ביחס לנגיף הקורונה:

הסיכון להדבק ולהדביק אחרים, בייחוד כשלא ברור כיצד עובד מנגנון ההדבקה של הקורונה.

סימפטומים נפוצים כמו חום- עלול להתפרש כסימפטום של הקורונה גם אם מדובר במחלה אחרת.

הורים יכולים לחשוש לילדיהם שנשארים בבית עקב סגירת בתי ספר, ללא התמיכה הנדרשת.

חשש לאוכלוסיות פגיעות יותר כמו קשישים ובעלי צרכים מיוחדים- כאשר מי שמטפל בהם בהסגר בעצמו או כאשר המסגרת התומכת שלהם לא פועלת.
 

 

לפתיחה ליחצו על הקבצים

מה אנחנו יודעים? החלק הרגשי PDF

בריאות נפשית וההיבטים הפסיכולוגיים של הקורונה - המאמר המלא PDF

מיינדפולנס בימי קורונה- יוסף עמרני רכז עמיתים בית תמי PDF

טיפול ותמיכה

לשמור ולייצר קשרים חברתיים

לשמור על שגרה והרגלי חיים בריאים

הרגעה עצמית וחשיבה חיובית

צריכת מידע לגביי הקורונה ושמירה על ההנחיות של משרד הבריאות

להבין מה עובר עלינו במובן הרגשי והנפשי

חומרים נוספים

צרו קשר

 • Instagram
 • Blogger
 • Facebook Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • https://www.pinterest.com/amitim18/

עמיתים

לזכויות

amitim@matnasim.org.il

טלפון: 073-2870248

המלאכה 4, לוד